Противопожарен сезон 2022 г.

Дата на публикуване: 09.06.2022 09:20

ЗАПОВЕД

№ РД-04-102
грЛовеч, 01.06.2022 г.

На основание чл.3, ал.3, т.1 и т.3 и ал.4 от Устройствения правилник на ОД “Земеделие”, и съгласно чл. 5, ал. 4 и чл. 6, ал. 1, т. 2 от Закона за опазване на земеделските земи /3033/ и Наредба № 8121з - 968 от 10 декември 2014 г. за правилата и нормите за пожарна безопасност при извършване на дейности в земеделските земи, с цел недопускане възникването на пожари и нанасяне на щети на селскостопански инвентар, горски територии и земеделски земи

1.0бявявам настъпването на пожароопасен сезон за 2022 г във всички земеделски територии на област Ловеч, считано от 01.06.2022г до 30.10.2022г.

1. За горепосочения сезон с оглед разпоредбите на 3033 и Наредба № 8121з - 968 от 10 декември 2014 г. за правилата и нормите за пожарна безопасност при извършване на дейности в земеделските земи, се забранява в земеделски земи и горски територии изгаряне на стърнища и други растителни отпадъци в земеделските земи и използването на открити огнеизточници. Не се допуска паленето на открит огън, тютюнопушенето и паркирането на моторни превозни средства в площите с посеви н горските територии на разстояние по малко от 50 м до тях, от настъпването на восъчната зрялост до окончателно прибиране на реколтата и изораване на стърнищата. Физическите и юридически лица, преминаващи покрай неожънати площи, са длъжни да спазват правилата и нормите_-за пожарна безопасност и с действията си да не предизвикват възникването на пожари. Не се разрешава извършването на ремонтни дейности по линейните обекти, преминаващи през и/или покрай житните площи, през периода на восъчната зрялост до окончателно прибиране на реколтата.
  2. Кметовете на общини на територията на област Ловеч следва да създадат организация за обявяване със своя заповед настъпването на восъчната зрялост на посевите от житни култури и определят мерки за осигуряване на пожарна безопасност.
  3. Юридическите и физическите лица, осъществяващи дейности в земеделски земи и до границите на горските територии следва да организират изпълнение на изискванията на разпоредбите на 3033 и Наредба № 8121з - 968 от 10 декември 2014 г., да оказват съдействие па органите за пожарна безопасност на населението, да уведомят писмено съответната РСПБЗН преди започване на жътвата в площи над 100 дка, да парцелират и осигуряват пожарозащитни ивици в земеделските земи, засети с житни култури, да използват земеделска техника, която отговаря на изискванията за безопасна експлоатация.
  1. Регионална дирекция «Пожарна безопасност и защита на населението» гр.Ловеч и инспекторите от ОД ‘‘Земеделие“ Ловеч, осъществяващи дейности по Закона за регистрация и контрол на земеделската и горската техника, извършват контрол по изпълнението на предвидените противопожарни мерки за недопускане възникването на пожари и нанасяне щети на селскостопански инвентар и земеделска продукция на територията на област Ловеч
  2. Непосредственото организиране на борбата с пожари се извършва от органите по Пожарна безопасност и защита на населението, със съдействие на общините, собственици и ползватели на селскостопански инвентар и земеделски земи, както и на лицата, извършващи дейности в тях.
  3. Всяко лице, забелязало пожар, е длъжно незабавно да предприеме действия за уведомяване на центровете за приемане на спешни повиквания към единния европейски номер 112.

Контролът по изпълнение на заповедта възлагам на инж.Димитър Николов- директор на Д „АПФСДЧР " в ОД ’’Земеделие” Ловеч.

Копие от настоящата заповед да се изпрати на кметовете на общините на територията на област Ловеч , Регионална дирекция «Пожарна безопасност и защита на населението» гр.Ловеч и на Общинските служби по земеделие на територията на област Ловеч. Същата да се обяви на интернет - страницата на ОД “Земеделие“ Ловеч и на информационните табла на Общинските служби по земеделие .

Д. Рускова,
Директор ОДЗ.Ловеч

ЗАПОВЕД
№ РД-04-102 / 01.06.2022 г. от ОДЗ-Ловеч